Klar tale og en skøn 6-årig

05 jan 2014 | Kommunikation

Min yngste søn Emils børnehaveklasse skulle holde de første skole-hjem-samtaler (og hvordan fører det lige til noget, som er relevant for bloggen her?????) Lærerne havde taget en snak med det enkelte barn for at høre, hvordan de trives med kammeraterne, med det at gå i skole etc.

Da læreren Andreas er færdig med snakken med Emil, vil han lige runde den af og spørger Emil: “Er der ellers noget du vil fortælle?” .

Da vi kommer til skole-hjem-samtalen er Andreas færdig af grin, da han skal fortælle om sin samtale med Emil. Vores finurlige lille dreng havde svaret Andreas’ spørgsmål med………et fuldt referat af sidste uges Disney Sjov!

Læreren havde spurgt og eleven havde svaret!

Hvad kan du så bruge det til?

Når du kommunikerer via din hjemmeside, så husk på at jeg måske ikke er heeelt med. Læreren Andreas glemte at Emil ikke forstod den skjulte mening i spørgsmålet “Er der ellers noget du vil fortælle”. Emil hørte det konkrete spørgsmål og ville gerne fortælle mere…men altså bare om Disney Sjov.

Du skal være sikker på, at jeg som din læser er med på konteksten, så jeg forstår dine tekster bedre.

Webdesigner Bolette Obbekær

Hej, jeg hedder Bolette.

Jeg hjælper soloselvstændige med at gøre deres hjemmesider lette at forstå og svære at glemme. Ikke ved at drysse glimmer ud over det hele – men ved at skære ind til kernen, finde den rigtige vinkel og sige det, som det er.

Jeg går op i form, funktion og fortælling. Ikke nødvendigvis i den rækkefølge.
Og jeg hjælper dig med at få styr på alt det, du godt ved, du burde have styr på:
Din tekst. Dit budskab. Dit næste skridt.

Din hjemmeside skal føles som dig – bare skarpere.